Varázsliget - botanikai ékszerdoboz Tenerife-n
Képen: mesevirág egy mesevilágban - a fáklya gyömbér
Jardin de Aclimatación de La Orotava
- La Orotava akklimatizációs kertje
A ma születésnapos - 231 éves - botanikus kert elképesztően, lélegzetelállítóan gyönyörű...!
1788. augusztus 17. napján alapította III. Károly azzal a céllal, hogy Tenerife szigetén egyetlen kertben gyűjtsék össze azokat az egzotikus, trópusi és szubtrópusi növényeket-növényritkaságokat, melyekre a spanyol kolóniák amerikai, ázsiai utazásaik során szert tettek.
A botanikus kert egyike Tenerife turisztikai, történelmi, kulturális és környezeti szimbólumainak - a hatalmas munka eredménye elbűvölő. A kert - nevében is - "akklimatizációs" kert: az idetelepített növények fejlődését, mutációit tanulmányozva a botanikusok arra a kérdésre keresték és keresik a választ, hogy az egyes növények hogyan viselkednek a Kanári-szigetek éghajlati viszonyai között. Ezért is olyan különleges ez a kert: az idetelepített növények, figyelemre méltó és szépséges fák, pálmák, virágok mennyisége, mérete, színe és pompája elbűvöl minden idelátogatót.
A kert valóságos oázisként működik: fizikai és lelki felüdülést nyújt az év minden napján (kivéve az újév első napját, nagypénteket és december 25-ét, mert e három napon zárva tart), de az elképesztő méretű fák lombjai alatti árnyékos ösvényeken üdítő sétákat tehetünk a forró kánikulai napokon.
A La Orotava-i kertet Puerto de la Cruz-ban találhatjuk meg (alapításakor a terület még La Orotava-hoz tartozott), a belépő ára pedig 3 euró/ fő (helyi lakosoknak 2 euró).
A fotózás szerelmesei egy napi hideg élelemmel készüljenek! Az én telefonom sajnos nemes egyszerűséggel lemerült, így biztosan (és többször is) visszatérünk majd.
A parkba belépve kicsit mintha az Avatar c. filmbe érkeztünk volna...
A fa ágaira aggatott lebegő növény a zuzmószerű szakállbromélia (Tillandsia usneoides), melyet spanyolmohának is hívnak, és se nem zuzmó, se nem moha - a broméliafélék családjába tartozik, napsütötte vagy félárnyékos helyen a fák ágain függeszkedik. Mivel szereti a párás levegőt, itt is "szerkesztettek" a fa köré egy kis tavacskát, melyben körömhegynyi apró halacskák úszkálnak...
A bejáratnál, jegyvásárláskor kaptunk egy kis leporellót, melyen térkép is található, de mi ámulva-bámulva mentünk az orrunk után: fényképeztünk és csodálkoztunk (és azután csak ezek váltogatták egymást).
A kertben a pálmák csaknem 150 faja megtalálható
Mintha dzsungelben járnánk...
Néhány növény előtt a táblácskán még QR kód is van, így a telefon segítségével azt beolvasva a látogatók még ott, helyben további információhoz juthatnak az adott fajról.
A botanikus kertben tett séta olyan, mintha világ körüli úton járnánk... nem tudunk betelni a látottakkal, az egyszerre felfoghatatlanul gazdag növényvilág és a növények közti harmónia újabb és újabb látogatásra csábít, nem csak minket, embereket...
Pillangókisasszony: erdei szemeslepke - hogy lefotózzam, megengedte!
A kertben tett látogatásunkat követően képtelenek lettünk volna hazaindulni, testünk-lelkünk igényelt egy kis levezetést..., így további sétát tettünk Puerto de la Cruzban. A település szinte maga is egy botanikus kert, így aztán - felszerelkezve az autóban hagyott akkupakkal - én is folytathattam a fotózást.
Séta közben megtaláltuk Padre Flores (José Flores Ghobber ) emlékszobrát:
...és megéhezve-elfáradva szerencsére megtaláltuk a Cafe Alba-t is, ahol a csodálatos kilátásban gyönyörködve, kellemes környezetben, barátságos árakat tartalmazó étlapból böngészve koronázhattuk meg a napunkat egy fenséges étekkel.