Sztereotípiák a Kanári-szigetekről - avagy mire számíthatsz valójában?

2019.11.09

Pálmafák, napsütés, óceán, kaktuszok, gondtalanság, mindig-nyár! 

- valami ilyen, vagy ehhez hasonló (emlék-)kép volt bennünk is, amikor 2018 áprilisában lefoglaltuk tíz napos, januári "nyaralásunk" repülőjegyeit Tenerife-re, a Kanári-szigetek legnagyobb szigetére. 

A valóság ennél sokkal árnyaltabb...! Az bizton kijelenthető, hogy óceán szempontjából a sziget kétségkívül egyenletesen jól teljesít, hiszen az Atlanti-óceán ölelésében "ringatózik"..., de ezen kívül Tenerife sok tekintetben az ellentétek, a kontrasztok szigete: míg pl. a déli nyaraló-városokban a turista bátran támaszkodhat angol nyelvtudására, addig az északi városokban már a benzinkútra belépő vendég "Hello!"-jára "Hola!" lesz a válasz...

Pálmafákat északon vadon is találhatunk a hegyoldalakban, délen viszont már csak a turista-zónákban, az öntözött területeken. Kaktuszokkal mindenütt találkozhat a szemfüles nyaraló, és ha igényeinek megfelelően, jól választ szállást, akkor a gondtalanság is borítékolható!
A szigeten európai színvonalú egészségügyi ellátásra számíthatunk. Az üzletek ellátottsága - minőségi szempontból is, a magyarországi árak színvonalán - szinte minden igényt kielégít; bár mi még nem találtunk gesztenyemasszát a fagyasztókban, és nem lelhető fel túró és/vagy túró rudi az itteni áruházak hűtőinek polcain, valamint  mindez ideig vecsési savanyú káposztával sem találkoztunk, úgyhogy akinek ezek az étkek fontosak, az jól lakjon be belőlük az indulás előtti héten!

...és mi a helyzet a napsütéssel...?

Az időjárásról

Aki nyaralni készül, jogosan reménykedik abban, hogy egész nyaralása alatt kellemes, napsütéses időben lesz része. 

Milyen időjárásra számíthat, aki Tenerife szigetét választja nyaralása helyszínéül? 

Az Örök Tavasz szigetén egész évben 20 °C körüli a(z átlag)hőmérséklet, de az időjárás általában eltérő a sziget egyes mikroklímáit összehasonlítva.
Ha jó alaposan utánaolvasunk - hiszen sohasem érdemes egyetlen vélemény, írás alapján képet alkotni semmiről -, hamar kiderül, hogy a sziget déli részén több a napsütés illetve hosszabbak a napsütéses időszakok, mint északon.
De ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy északon ne sütne a Nap! 

A Tenerife déli partján szállást foglaló nyaralóknak több napsütésben lehet részük, ugyanakkor a déli partszakasz a csapadék-szegény és napsütötte időjárás miatt kifejezetten szegény zöld növényekben - ez alább, a NASA felvételén is jól látszik -, hiszen szinte csak az állandóan öntözött növények képesek átvészelni az évi háromszáz napot is meghaladó, afrikai forróságot idéző, tűző napsütést.

Megfelelő körültekintés és az igényeink időben történő tisztázása nélkül az "átlagos" 20 °C  körüli hőmérséklet pusztán szomorú vigasz lehet annak, aki pl. San Cristóbal de La Lagúna városában foglalt decemberre vagy  januárra szállást, és reggel pl. 10 °C-ra ébred..., de annak is, aki pl. Costa Adeje-ben július, augusztus vagy szeptember hónapokban elfoglalt szállásán a 30 °C-ra felforrósodott (klíma nélküli) hálószobájában nem tudja kipihenni magát. Elmondható tehát, hogy Tenerife - és nem csak az időjárás szempontjából - az erős kontrasztok szigete is:  egy apró-megyényi területen egy adott időpontban biztosan találhatunk valahol 20-25 fok közötti hőmérsékletet és szikrázó napsütést, miközben ugyanakkor valahol valószínűleg szakad az eső (és a Teidén télen még a hó is eshet). 

Amiben biztosak lehetünk: az évben kb. tíz nap kivételével (amikor az egész szigetet felhő takarja, és előfordulhat, hogy éppen délen is esik) Tenerife-n valahol biztosan süt a Nap! Ha esős időre ébredünk, akkor sincs semmi ok az aggodalomra: az eső perceken belül el is állhat, de az is lehet, hogy már két utcasarokkal odébb is napsütés vár minket.

Milyen "védőfelszerelésre" és ruházatra lesz biztosan szükségünk, ha Tenerife-re készülünk nyaralni?
Naptejre, napszemüvegre, "simlis"-sapkára vagy kalapra. 
Aki úszni, fürdőzni szeretne, a fürdőruháját (és tengeri cipőjét, strandpapucsát) semmiképp ne hagyja otthon - de ha mégis otthon felejtődne az a fránya fürdőruha, itt szinte minden sarkon beszerezhetünk egy újat. 
Aki szeret kirándulni, megfelelő lábbeliről és túra-ruházatról ne felejtsen el gondoskodni! 

Célszerű - általában két rétegű - réteges öltözködésre felkészülni: a könnyű nyári ruházat fölé egy hosszú ujjú felsőre bármikor szükségünk lehet: ha esteledik, esetleg beborul vagy fújni kezd a szél.
Amennyiben az úti cél a Teide, a hegyvidék vagy a babérerdő, érdemes több rétegű, melegebb (a babérerdő esetében minden eshetőségre felkészülve: esőálló) ruházatban gondolkodni.

Tenerife-n az öltözködés nem feltétlenül a hőmérséklet, inkább a hőérzet függvénye - nem ritkán találkozunk ugyanazon a járdán kapucnis, bundás kabátban "vacogó", sálas-sapkás (de: mosolygós) helyiekkel, mellettük a (vélhetően) német turisták ugyanakkor-ugyanott strandpapucsban, sortban és trikóban (nevetgélve, pirosra sülve) nyalják a fagylaltot, 20 °C-ban...

...mekkora is a sziget?

Tenerife kacsa alakú szigetének területe 2 034 km² - kisebb tehát, mint Magyarország legkisebb megyéje, Komárom-Esztergom megye, melynek területe 2 265 km². 

Miért fontos ezt tudni? Mert a sziget egyik részéből a másikba egy óra alatt eljuthatunk, a szigetet pedig durván három óra alatt meg is kerülhetnénk, ha nem volna annyira csábító megállni majd' minden kanyarban...

NASA-felvétel a szigetről: kacsa is, kicsi is

Tenerife jóval több, mint "nyaraló-sziget"!

Az a turista, akinek minden igényét kielégíti a sok napsütés, az öntözött pálmafák és az óceánparti strandok, nem feltétlenül találkozik a vulkáni sziget minden adottságával; történelmi, kulturális nevezetességeivel, hiszen azok általában nem a déli turista-központokban találhatóak. 

A túlnyomórészt mezőgazdaságból élő "őslakosok" - akár a spanyol hódítást megelőző, akár az azt követő időszakra gondolunk - jellemzően a sziget északi oldalát, illetve hegyvidékeit tartották élhetőbbnek, így Tenerife "zöldebb" részének környéke történelmi és kulturális emlékekben gazdagabb. 

Tenerife déli területei az idegenforgalom fejlődésének köszönhetik jelenlegi arcukat. A déli üdülővárosokban elérhető program-szolgáltatások között - talán csak az űrutazást leszámítva - minden ajánlat megtalálható...!

Ezek miatt és mindezekkel együtt bizton elmondható, hogy az Örök Tavasz szigetén a fürdőzésen túl kb. egy órányi autóúton belül megtalálható minden olyan, a sziget klímájának megfelelő (mesés) látvány, program, kaland, valamint sport- és szabadidős tevékenység lehetősége, amire az utazó, nyaraló vágyhat! 

Hol található a Canary Relax szálláshelye, a "Casa Azul"?

A "Kék Ház" Tenerife nyugati részén, a "kacsa hátán", a borairól is híres Icod de los Vinos településen található, ahol több más látványosság mellett találkozhatunk Tenerife (és a Kanári-szigetek) élő jelképével, az Ezeréves Sárkányfával is...

Kedves kalandra vágyó Vendégünk - szeretettel várunk! ♥