Költözés macskával
A macska családtag
Különleges családtag - pl. nem hasonlít senkire a családból -, ennek megfelelően költözését különleges figyelemmel kell megszerveznünk. A mi esetünkben ez legelőször is úgy kezdődött, hogy néha mosolyogva csóváltuk a fejünket: ej-ej, nem tudod még, mi vár rád!
Nem csak állatútlevélre lesz szükség
A macska költöztetése nagy körültekintést igényel. Sajnos a Budapestről induló Wizz Air járatokon nem lehetséges a kisállat-szállítás, így legelőször is keresni kellett egy megfelelő időben, megfelelő helyről járatot indító légitársaságot. Mi az Iberiát választottuk. A repülőgép Bécsből indult, madridi átszállással; a nettó repülőidő az átszállást is figyelembe véve így már több, mint hét óra - az időtartam, amit a macskahordozóban kellett tölteni, végül 15 óra 7 perc volt.
Fontos: a kabinban utazó cica súlya hordozóval együtt nem haladhatja meg a 8 kg-ot!
Ennyi utazás egy értelmes felnőtt embert is kifáraszt, hát még egy olyan állatot, aki folyamatos stresszhelyzetben, minden magyarázat nélkül éli meg az egészet, és mindez nem is a repüléssel kezdődik! Az állatútlevél megszerzéséhez állatorvosi vizsgálaton kell átesni, valamint bizonyos oltások megléte is nélkülözhetetlen.
Ott kezdődik, hogy a gazdinak sokat kell olvasgatnia az interneten, mert onnan sok mindent megtudhat. Pl. mi megtudtuk, hogy a kiválasztott légitársaság kiválasztott időpontban induló gépére szóló jegyek megvásárlása előtt visszaigazolást kell kérni azzal kapcsolatban, hogy a macska az adott gép utasterében, lábnál elhelyezett flexibilis utazótáskában - melynek mérete szigorúan meghatározott - utazhat-e. Ez azért fontos, mert a szabályok szerint egy repülő utasterében mindösszesen két egyforma fajtájú kisállat (vagy két cica, vagy két kutya) utazhat, így ha már arra a gépre foglalt egy kutya magának jegyet, a cicának másik járatot kell keresnie - a félreértések és egymás elkerülése végett.
Miután a légitársaság visszaigazolása megérkezett (érdemes azt kinyomtatva, mintegy igazolásként magunkkal vinnünk), megvásárolhatjuk a repülőjegyeket. Mi úgy ítéltük meg, hogy egy nem túl nagy flexibilis táskában utazó macska megérdemel két családtagot kísérőnek, hogy mindig maradjon mellette valaki.
A megfelelőnek gondolt flexibilis cica-hordozó megvásárlását követően az indulást megelőző utolsó hetekben Mázli - benti macskaként boldog kíváncsisággal - sokat volt a hordozóban kint a kertben és a teraszon, és ismerkedett kicsit a faunával, többek közt egy kis csigával:
Megszerette a hordozótáskáját: órákat töltött a kertben madarak bámulásával - és eközben a madarak biztonsága is garantált volt.
Az utazást megelőző napon következett az utolsó állatorvosi vizsgálat, mely során a cica általános állapotának felmérésén kívül sor került egy kötelező féreghajtásra (valamint mindezek dokumentálására az állatútlevélben), egy esetleges bolhák elleni védekezésre, valamint az utazás során szükséges nyugtatás, bódítás módjának, mértékének és eszközének megbeszélésére.
Mázli a vizsgálat során az orvosi táskával ismerkedik
A végül 15 óra 7 perces hordozótáskában tartózkodás komolyabb incidensek nélkül zajlott,
de egy ilyen hosszú út minden tekintetben megviseli mind az állatot, mind a kísérő(i)t.
Mázlinak az autóúttal (otthonról reptérig, és reptérről Tenerife-n haza) valamint a repülőgépek fel- és leszállásával volt gondja, de folyamatosan vigasztaltuk, nyugtattuk. Az utolsó fél óra volt - érthető módon - nagyon nehéz, de a hazaérkezés kárpótolt minden nehézségért mindannyiunkat...
A táska nyújtotta, megtapasztalt biztonság itthon is gyakran ösztönzi önkéntes tartózkodásra :)