Aktuális: a Kanári-szigeteki tűzesetek nyomában
Egy csodálatos erdei pihenőhely La Montaneta mellett
Most, a Gran Canaria-i tűzesetek kapcsán nagyon sok aggódó megkeresést kaptunk Magyarországról.
Köszönjük szépen mindenkinek, aki aggódott értünk!
...ugyan Gran Canaria egy másik sziget, nem az, amelyiken mi élünk, mégsem tudtuk tiszta lelkiismerettel azt válaszolni, hogy "nem, minket nem érint a tűz".
Mert érint. Borzaszótan fájdalmas minden olyan veszteség, ami nagyobb odafigyeléssel elkerülhető lett volna.
Ebben a blogbejegyzésben elmeséljük, miért vannak az idelátogató turisták a lehető legnagyobb biztonságban, miért annyira speciális egy Kanári-szigeteki tűz (miért csak látszólag hasonlít pl. egy magyarországi erdőtűzhöz), miért annyira nehéz a tűz eloltása, és mit tehetünk a megelőzésért!
Néhány szó a Tenerife-re látogatók
biztonságáról
Általánosságban elmondható, hogy az idelátogató turisták az óceánpart közelében, néha egyenesen az óceánparton találják meg ideális szálláshelyeiket, és a tüzek sokkal magasabban, erdős területeken tudnak tombolni... így a partmenti településeken elszállásolt vendégek ugyanúgy biztonságban vannak, mint az itt élő helyi lakosok.
A Tenerife-n tapasztalható földrajzi, "domborzati" adottságok már évszázadokkal ezelőtt körvonalazták a ma is ismert települések határait. Igaz ugyan, hogy a települések (és az építőipari megoldások) fejlődésének következtében ezek a határok jelentősen tágultak; a falvak, városok jellemzően az óceánparthoz közeli úthálózat, az autópályák mentén találhatóak. Ahogyan egyre többen telepedtek le a szigeten, északon, észak-nyugaton a szőlőtermesztésre alkalmas hegyoldalak valamint a gyönyörű kilátás miatt, no meg azért, mert az óceán fölé terjeszkedni mégiscsak veszélyesebb..., meredek, szűk utcákat kialakítva kúsztak fel a városkák a hegyoldalakba.
És ami nagyon fontos: a szél leggyakrabban az óceán felől fúj...
Miben különbözik a Kanári-szigeteki erdőtűz
egy magyarországi erdőtűztől?
E blogbejegyzés írója nem tűzoltó és nem szakértője a tűzeseteknek, mégis szembetűnő néhány jelentős különbség.
A már említett földrajzi sajátosságok azt eredményezik, hogy több száz, több ezer hektáron helyezkednek el erdők olyan hegyoldalakban és/vagy szakadékokban, melyek járművel nem megközelíthetőek. E körülmények miatt az erdők egészének tisztítása lehetetlen feladat. A Gran Canaria-n tomboló tűzzel kapcsolatban a minap a sajtóban összegezték: az erdők nem is teljes egészének tisztításához 20-25 ezer embert kellene foglalkoztatni, köztük 300 mérnököt, szükség volna mintegy 7000 Land Roverre és 15 ezer láncfűrészre - de ezzel csak egyes helyeken tudnák megoldani a problémát.
Mi is ez a probléma?
A Kanári-szigeteken június 1. napjától szeptember 30. napjáig fokozott a tűzveszély, hiszen a csapadékmentes nyári hőség sokkolja a növényeket: az elszáradó aljnövényzet, a földre hulló elszáradt falevelek, tűlevelek könnyen lángra kapnak. Vannak, akik az erdők tisztításában látják a tűzmegelőzés lehetőségét, de a szakemberek - ahogyan a fenti számokból is látszik - nem osztják ezt az álláspontot. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy óriási érték minden élet: a növények és a növények közt élő állatok egyaránt, nem beszélve az emberi élet és minden érték védelméről..., de tény, hogy - ahogyan a szakemberek rámutattak - a szigetek több, mint 50 %-án elérhetetlen erdős területek vannak, ahová nemhogy járművel, de még gyalogosan is veszélyes bemerészkedni a kőomlások, föld-csuszamlások és egyéb veszélyek, körülmények miatt.
Nemrégiben sétát tettünk egy ilyen erdőben - hivatalos túraútvonal érintésével - La Montaneta és az Ermita de San Francisco de Asis mellett. Ahogyan a képeken is jól látszik (a mellékelt képgalériában a képekre kattintva talán jobban megfigyelhető), az erdőt már érte tűzvész, tűzvihar az elmúlt években: a fák törzse feketére égett, és ugyan nem pusztultak el, de alsó ágaikat elvesztették. A tűzviharok e - képeken is jól látható - sárga, zizegő tűlevelek gyors égésének köszönhetően hevesek és gyorsak, és talán pont emiatt, szerencsére nem tudták megölni ezt az erdőt... a szakemberek szerint a földben bújó magvak segítségével, a tűz áldozatául esett más növényfajok megújulásával 20 év alatt szinte magától regenerálódik egy, a tűz martalékává vált terület.
Fontos még megemlíteni, hogy a Kanári-szigetek erdeiben jellemzően a nyuszik a legnagyobb vadak, bár mi még nyuszival nem találkoztunk... de sünivel és némakacsával már igen.
A Kanári-szigeteki elszabadult tüzek elfojtásához szükség van az anyaország felszerelésére is, ami jelentős távolságot és időveszteséget jelent, az itteni éghajlati és földrajzi viszonyok mellett (óceán felől hegyek, erdők felé fújó szél és fél éven át tartó 30 fok körüli hőmérséklet) pedig a tűz viharos gyorsasággal haladva emészti fel az erdők aljnövényzetét...
Miért különösen nehéz a tűz oltása
a Kanári-szigeteken?
Ahogyan az eddigiekből is kitűnik, az erdőtüzek jellemzően nehezen megközelíthető vagy megközelíthetetlen helyeken tombolnak, ahol csak repülőgépekkel és helikopterekkel lehetséges az oltás. Pusztító tüzek esetében van egyfajta axióma: a tűz kipattanásához a legkedvezőbb feltételek akkor teljesülnek, ha a hőmérséklet 30 Celsius fok felett van; a szélsebesség több mint 30 kilométer óránként és a páratartalom kevesebb, mint 30 százalék. A 2007-es, Icod de los Vinost is érintő tűzvész idején pl. a hőmérséklet meghaladta a 40 fokot, a szél sebessége meghaladta a 45 km/h-t, és a páratartalom nem haladta meg a 15 százalékot. "A tűz másodpercenként 13 méter sebességgel haladt előre." (Fotó forrása és több fotó: itt)
Az itt élő emberek összefogása, segítőkészsége és természet-szeretete példaértékű.
Mi mindent tehetünk
a tűz megelőzéséért?
Természeti örökségeinket védenünk kell: mindannyiunknak részt kell vennünk azok megóvásában és védelmében!
A következőkben felsorolásra kerül néhány fontos szabály (melyek forrása itt található).
Betartásukkal megelőzhetjük a tűz kialakulását, illetve csökkenthetjük a tűz által okozott károkat.
• Nem szabad elfelejtenünk, hogy a fokozottan tűzveszélyes időszak június 1-jétől szeptember 30-ig tart. Ez időszak alatt tilos a tűzgyújtás a természetben.
• Kerülni kell a dohányzást, a tűzgyújtást, a cigarettacsikkek eldobását vagy bármilyen más, tűzveszélyes tevékenységet a növényzettel érintett bármely területén!
• Tilos pirotechnikai termékeket használni engedély nélkül!
• Hegesztés közben - amely eszköz szikrákat okozhat -, figyelembe kell venni a szükséges óvintézkedéseket!
• Tilos lemetszett ágakat vagy bármilyen más anyagot, hulladékot, amely éghet, a közeli területeken vagy parcellákon - még kevésbé az erdőben - elhelyezni!
• A parcellákat és a kerteket jó állapotban kell tartani, elkerülve a gyomosodást!
• Nagy körültekintéssel kell kiválasztani a helyet a grillezéshez!
• El kell távolítani a közutakra bekúszó növényzetet és azokat, melyek átfutnak a telek kerítésén!
• Bármilyen vandalizmus tüzet okozhat! (Pl. az erdő aljnövényzetében hagyott törött üvegdarab, mely egy pontban összegyűjtve a Nap sugarait, tüzet okozni lehet képes.)
• Ne parkoljunk száraz fűben vagy gyomon!
• A hegyi, erdei kijáratnál gyűjtsünk össze minden hulladékot egy zsákba, és dobjuk el egy szemetesedénybe! Mindig tartsunk magunknál mobiltelefont!
• Ha tűz vagy komoly veszélye áll fenn, értesítsük a 112-őt!
• A hegyekben semmilyen körülmények között ne gyújtsunk tüzet!
• Használjuk helyesen a hulladékgyűjtő szolgáltatásokat, ne égessünk el növényi maradványokat!
Tűz esetén a gyors cselekvés életet menthet!
• Ha tüzet észlelünk, azonnal értesítsük a 112-es telefonszámot vagy a legközelebbi hatóságot, és járjunk el az utasítások szerint!
• Ha a tűz kicsi, próbáljuk meg eloltani talajjal, vízzel vagy más elérhető eszközzel! Miután megfojtottuk, takarjuk le, tisztítsuk meg a környezetét és jelentsük a 112-re!
• Ha a tűz meglep, akkor a füsttel ellentétes irányba kell indulni, orron át kell lélegezni, és próbáljuk az orrunkat nedves ruhával lefedni!
• Ha a tűz elér, olyan helyre kell helyezkedni, ahol már égett, és mindig háttal fordulni az uralkodó szélnek!
• Ha a ruházat kigyullad, nem szabad futni - gurulni kell a talajon! Ha van egy takarónk, takarjuk le magunkat azzal, hogy elfojtsuk a tüzet!
Vigyázzunk magunkra, vigyázzunk egymásra, vigyázzunk a környezetünkre!